W dzisiejszych czasach istnieje więcej możliwości oglądania programów telewizyjnych, niż tylko w tradycyjny sposób, za pomocą odbiornika telewizyjnego. Możemy mieć dostęp do ulubionych kanałów, gdziekolwiek się znajdziemy, a wszystko za sprawą telewizji online. Wystarczy laptop czy notebook oraz w miarę szybkie łącze, a nasza ulubiona telewizja będzie zawsze blisko nas.

To jedna z zalet telewizji online. Możemy ją oglądać z dowolnego miejsca na świecie, bez instalacji żadnych programów komputerowych, bez okablowania, anteny satelitarnej czy kupowania dodatkowego sprzętu. Wystarczy komputer i dostęp do Internetu. Zaletą telewizji internetowej jest również spory wybór oferowanych programów. Możemy wybierać stacje komercyjne, jak i małe, nikomu nie znane stacje. Zaletą telewizji internetowej jest bowiem brak koncesji, a nadawać może praktycznie każdy. Telewizja online oferuje ciekawe rozwiązania, których nie ma telewizja tradycyjna. Jest nim np. system VOD, który daje możliwość oglądania programów na życzenie, w terminie późniejszym, niż rzeczywisty czas nadawania. To wygodna opcja, jeżeli chcemy oglądnąć programy, które nie mają powtórek.
Wydawać by się mogło, że telewizja, przez Internet to same zalety. Niestety to także sporo wad, które wiążą się z wydajnością sprzętu lub jakością połączenia. Przy niskiej prędkości łącza internetowego obraz się ścina, a czasem całkiem zanika. Najlepszym łączem do oglądania telewizji internetowej jest posiadanie szerokopasmowego łącza internetowego, które niestety kosztuje. Telewizja online nie poraża również jakością przekazywanych obrazów.
Nie zawsze jest darmowa lub dostępna za granicą. Na pewno jest to alternatywa dla tradycyjne telewizji, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie ze sobą niesie.